Skąd organizm pozyskuje energię do pracy mięśni.

trening

Podczas aktywności fizycznej organizm czerpie energię z kilku źródeł. Są to węglowodany, białka i tłuszcze. W procesie różnych przemian biochemicznych tych składników powstaje wysokoenergetyczny substrat jakim jest ATP (adenozynotrifosforan), który jest swego rodzaju bombą energetyczną. Energia z tego substratu jest uwalniana poprzez rozerwanie wiązania (ATP posiada 3 wiązania wysokoenergetyczne, stąd jego nazwa) za pomocą wody. Zachodzi zjawisko zwane hydrolizą.

ATP wraz z fosfokreatyną tworzy fosfagen, który znajduje się wewnątrz naszych komórek. Fosfokreatyna jest źródłem energii wykorzystywanym w procesie resyntezy, czyli odbudowy ATP w warunkach beztlenowych. Ilość fosfokreatyny jednak w naszych mięśniach jest dosyć mała, więc mechanizm ten jest mało wydajny. Dlatego kolejno do resyntezy ATP wykorzystywane są węglowodany, tłuszcze i białka. Taka sytuacja następuje podczas krótkiego i maksymalnego wysiłku jak podniesienie sztangi.

ATP możemy pozyskać po pierwsze z węglowodanów, a konkretnie glukozy wychwytywanej z krwi, oraz wewnątrzustrojowych zasobów glikogenu zgromadzonego w mięśniach i glikogenu wątrobowego. Z zasobów węglowodanowych energię można wykorzystywać w środowisku tlenowym (tzw. glikoliza tlenowa przy niskiej intensywności wysiłku) oraz w środowisku beztlenowym (glikoliza beztlenowa przy wysokiej intensywności wysiłku). Taka sytuacja zachodzi po kilku sekundach trwania wysiłku, np. sprint na 100 metrów (wysoka intensywność, warunki beztlenowe – glikoliza beztlenowa).

Podczas wysokiej intensywności treningu w organizmie przeważają procesy beztlenowe, jednak nie jesteśmy w stanie długo prowadzić takiego treningu. W procesach beztlenowych glukoza spala się tylko częściowo, a efektem ubocznym tego spalania jest kwas mlekowy, który powoduje nasze zmęczenie. W warunkach tlenowych, czyli przy mniejszej intensywności wysiłku cukry spalają się całkowicie i wytwarza dużo więcej ATP, więc wysiłek na poziomie tlenowym może trwać o wiele dłużej.

Aby wysiłek mógł trwać dłużej, dopiero po wykorzystaniu wszystkich zasobów węglowodanowych kolejnym źródłem energii stają się WTK (wolne kwasy tłuszczowe). Tłuszcze w organizmie człowieka znajdują się w mięśniach i innych narządach, ale głównie w podskórnej tkance tłuszczowej. Aby organizm mógł czerpać z tkanki tłuszczowej muszą panować warunki tlenowe. WTK transportowane są przez L-karnityne do organellum komórkowego jakim są mitochondria, gdzie przy pomocy tlenu następuje ich spalanie. Wydajność energetyczna tłuszczy jest największa. Warto w tym momencie przypomnieć że przy spaleniu 1 g tłuszczu uwalnia się energia o wartości 9 kcal, natomiast przy spalaniu białek i węglowodanów są to 4 kcal. Najkorzystniejsze warunki do spalania tkanki tłuszczowej panują przy dłuższym wysiłku o niskiej bądź średniej intensywności. Dlatego faktem jest, że spalanie tłuszczów następuje po około pół godziny, dopiero po wykorzystaniu zasobów węglowodanowych.

Jednak nawet tłuszcze nie mogą być spalane w nieskończoność, 3 godzinny trening na orbitreku nie spowoduje, że będziemy spalać tłuszcz przez 2,5 godziny. Niestety choćbyśmy bardzo chcieli, w pewnym momencie, po około godziny spalania tkanki tłuszczowej, dochodzi to utleniania białek mięśniowych, czego powinniśmy unikać.

Poznanie tej zależności ma duże znaczenie dla osób, które chcą spalić tkankę tłuszczową, Szybkie i intensywne treningi nie przyczynią się do spalenia tłuszczu a jedynie zgromadzonego w organizmie glikogenu.

Przeczytaj również:

Podstawowa przemiana materii (PPM) co to jest.

Każdy żywy organizm ma określone potrzeby energetyczne aby przeżyć. W przeciwieństwie do roślin, energii nie jesteśmy w stanie pobrać z promieni słonecznych. Organizmy zwierzęce zatem …

Czym się nawadniać przed biegiem?

Podczas ostatnich zawodów nasunął się problem odpowiedniego nawadniania przed startem. Ponieważ istnieje kilka rodzai napojów, którymi staramy się nawadniać, powinniśmy zapoznać się z każdym z …

Fizjologiczne uwarunkowania głodu i sytości.

Głód i apetyt to dwie różne rzeczy i nie jest regułą, że występują razem. Bywa tak, że jesteśmy głodni ale nie mamy apetytu i na …

comments

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 126 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*